شرایط لازم برای آزمایش پرولاکتین (PRL)
پرولاکتین که از بخشی از مغز ( هیپوفیز) ترشح می شود هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی ۱۰ تا۲۰ برابر افزایش می یابد. انجام این آزمایش در اختلالا ت هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است. بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند:
۱- باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهند. نمونه هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد .
۲- در شب قبل از آزمایش ،‌لباس گشاد و راحت بپوشند و از پوشیدن لباس های تنگ خصوصاً‌درناحیه سینه وپستان ها اجتناب نمایند. – معاینه و نیز تحریک پستان ها طی ۲۴ ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می شود.
۴- بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.
۵- طی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش فعالیت های شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرص های ضد بارداری، کلروپرومازین و متیل دوپا را طبق نظر پزشک معالج قطع نمایند.
– استرس در زمان انجام آزمایش خصوصاً‌در طی ۳۰ دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می شود، لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند.

استرس،بیماری،تروما،جراحی یا حتی ترس از ازمایش خون می تواند سطوح پرولاکتین را بالا ببرد.در مورد اخر می توان یک انژیوکت هپارینه را در دست بیمار قرار داد و بعد از ۲ ساعت نموهه خون بیمار را گرفت.

 

بعضی از تحرکات فیزیولوژیک مثل خواب،ورزش،و هیپرگلیسمی سبب افزایش کوتاه مدت پرولاکتین سرم می شود.هنگام خواب سطح پرولاکتین بعد از ۶۰-۹۰ دقیقه شروع به افزایش می کند و ۴-۵ ساعت بعد به بالاترین مقدار خود می رسد.شایعترین تومور هیپوفیز پرولاکتین ترشح می کند(پرولاکتینما).

آمنوره،قاعدگی های غیر طبیعی و گالاکتوره می توانند نشانه هایی از وجود احتمالی پرولاکتینما در زنان سنین باروری باشند.

نرمال رنج پرولاکتین در خون :

در مردان بالای ۱۹ سال: 24-2 ng/ml

در زنان بالای ۱۹ سال: 30-4 ng/ml 

زنان حامله: 400-20 ng/ml 


تاریخ انتشار: 17:46:3 1398/06/28
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
سایر مطالب
آزمایش PTH یا اندازه گیری هورمون پاراتیروئید نقدی بر آخرین "" دستورالعمل کشوری برنامه ساماندهی پیشگیری از ناهنجاری های کروموزومی جنین "" بازنگری سال 1399 (بخش چهارم ) نقدی بر آخرین "" دستورالعمل کشوری برنامه ساماندهی پیشگیری از ناهنجاری های کروموزومی جنین "" بازنگری سال 1399 (بخش سوم ) نقدی بر آخرین "" دستورالعمل کشوری برنامه ساماندهی پیشگیری از ناهنجاری های کروموزومی جنین "" بازنگری سال 1399 (بخش دوم ) نقدی بر آخرین "" دستورالعمل کشوری برنامه ساماندهی پیشگیری از ناهنجاری های کروموزومی جنین "" بازنگری سال 1399 (بخش اول ) اثر تداخلی هیپر تری گلیسریدیمی در سنجش HbA1c چگونه است? وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا) نحوه پیگیری موارد ASC-US طبق آخرین راهنمای ASCCP نحوه پیگیری موارد HSIL بر مبنای آخرین دستورالعمل ASCCP نحوه پیگیری موارد ASC-H بر مبنای آخرین دستورالعمل ASCCP نحوه پیگیری موارد وجود سلولهای گلاندولار آتیپیک تغییرات مارکرهای اندازه گیری شده در دوران بارداری در پیامدهای نامطلوب بارداری نحوه پیگیری نمونه نامناسب يا Unsatisfactory در گزارش پاپ اسمير، طبق آخرین دستورالعمل ASCCP کلیات تغییرات گایدلاین 2019 ، ASCCP نسبت به 2012 در غربالگری و مدیریت کانسر دهانه رحم تشخیصی آنتی بادی های آنتی gp210 در سیروز اولیه صفراوی
رفتن به بالای صفحه