واکسن جدید سرطان مجوز آزمایش روی انسان را گرفت
🖍واکسنی جدید برای درمان سرطان پس از آزمایش‌های موفق روی جانوران، مجوز کارآزمایی بالینی فاز یک را در ایالات متحده گرفت.

🖍محققان دانشگاه ایالتی اوهایو واکسنی برای درمان سرطان توسعه داده‌اند که پس از استفاده با دارویی دیگر در ۹۰ درصد از جانواران اثربخش بوده است. این واکسن به خاطر ایمنی و اثربخشی قابل توجه در آزمایش‌های حیوانی مجوز آزمایش روی انسان را دریافت کرده است.

🖍واکسن مورد بحث PD1-Vaxx نام داشته و برای تحریک طیف بیشتری از آنتی‌بادی‌های پلی‌کلونال (pAbs) به منظور مسدودسازی پیام‌رسانی پروتئین‌های PD-1 طراحی شده است. محققان امیدوارند این واکسن اثربخشی بیشتری در قیاس با نسل اول مهارکننده‌های وارسی ایمنی داشته باشد.

🖍محققان واکسن PD1-Vaxx را در کنار یک داروی ایمنی‌درمانی دیگر روی جانوران آزمایش کرده و می‌گویند دو نتیجه مهم در پی داشته است: نخست اینکه عملکرد سلول‌های B و T را برای از بین بردن تومور فعال کرده و دوم، مسیرهای حیاتی برای رشد و ماندگاری تومور را مسدود کرده است. محققان می‌گویند با استفاده از این واکسن در کنار یک داروی ایمونوتراپی دیگر، در واقع به سیستم ایمنی بدن دستور داده‌اند تا سلول‌های سرطانی را هدف گرفته و آنها را از بین ببرد.

🖍محققان می‌گویند آزمایش این روش درمانی ترکیبی روی حیوانات مبتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) منجر به تولید پاسخ ایمنی کامل در ۹۰ درصد از آنها شده و از ایمنی بالای واکسن خبر می‌دهند.

🖍سازمان غذا و داروی ایالات متحده اوایل ماه جاری میلادی چراغ سبز آغاز کارآزمایی بالینی فاز یک با واکسن PD1-Vaxx را داد. مقامات کشور استرالیا نیز به این واکسن مجوز شروع کارآزمایی بالینی فاز یک را داده‌اند. قرار است این واکسن در کارآزمایی‌های بالینی فاز یک روی بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) آزمایش شود.

🖍محققان امیدوارند با آزمایش موفق این واکسن روی انسان مسیر برای درمان سرطان ریه و سرطان‌های دیگر هموار شود.

🖍یافته‌های این تحقیق در ژورنال Oncoimmunology (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/2162402X.2020.1818437) منتشر شده است.


تاریخ انتشار: 0:2:45 1400/02/26
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه