اثرگذاری داروی (RLF-100 ( Aviptadil در روند درمان بیماران مبتلا به فرم شدید کووید-19

🟡 مطالعات اولیه نشان داده است که داروی (RLF-100 ( Aviptadil از سلولهای آلوئول نوع II که وظیفه تبادل اکسیژن در ریه ها را بر عهده دارند، محافظت میکند.

🟢 این دارو فرم مصنوعی Vasoactive intestinal peptide (VIP) است که بصورت طبیعی در بدن وجود دارد.

🟠 داروی Aviptadil یک آنالوگ پلی پپتید وازواکتیو روده است که برای درمان اختلال نعوظ، سارکوئیدوز و آسیب حاد ریه استفاده میشود.

⚪️ دلیل استفاده از آن در درمان ARDS بر اساس نتایج حاصل از مطالعات بالینی است که نشان میدهد VIP به شدت در ریه متمرکز است و از فعال شدن کاسپازهای NMDA جلوگیری میکند و نیز مانع از تولید IL-6 و TNF-α میشود.

🔷ویروس SARS-CoV-2 بطور اختصاصی به سلولهای آلوئولار نوع II حمله می کند و وارد پنوموسیت نوع I نمی شود. از دست دادن سلول های ATII باعث کاهش اکسیژن رسانی به ریه می شود ، به ویژه به دلیل آنکه سلول ATII علاوه بر سایر نقش های آن در حمایت از اپیتلیوم ریوی، وظیفه تولید و بازیافت سورفاکتانت را نیز دارد . VIP ممکن است در تنظیم AMR مفید باشد.در پیوند ریه بر اساس گزارش ها ،VIP عملکرد آلوگرافهای ریه را حفظ کرده است. VIP نوعی آنتی سایتوکاین قوی در ریه است که در برابر اشکال متعدد آسیب حاد ریه ، دفاع اساسی را ارائه می دهد. VIP توسط سلولهای عصبی و غدد درون بدن و توسط لنفوسیتهای T ، Blymphocytes و ماکروفاژها تولید می شود. VIP در ریه بسیار موضعی است اما در سیستم ایمنی بدن بطور گسترده توزیع شده و دارای اثرات محافظتی در قلب ، غده تیروئید ، کلیه ، سیستم ایمنی ، دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی است.

🟩 آسیب زودرس COVID-19 به ریه قبل از اوج گیری پنومونی نیز مشهود است که اختلال در مکانیسم تبادل گاز ریوی را نشان می دهد. VIP دفاع اصلی بدن در برابر آسیب سایتوکاین در ریه است. VIP برخلاف آنتی سایتوکین های مصنوعی مانند داروهای ضد IL6 ، نشان داده که  نقش خاصی در حفظ تولید سورفاکتانت در ریه و محافظت از سلول های آلوئول نوع 2 دارد.

 بر این اساس ، اصلاح و تکمیل VIP  به عنوان درمان های تنفسی مطرح شده است. میدانیم که ویروس SARS-CoV-2 از طریق اتصال به گیرنده های ACE2 در سطح سلول وارد سلول می شود و گیرنده ها به طور عمده در سلول های آلوئول نوع II (ATII) یافت می شوند. علاوه بر این ، گیرنده VIP ترجیحا بر روی سلول های ATII بیان میشود و از بروز آپوپتوز در آسیب ریوی جلوگیری میکند .VIP بیان پروتئین C-Fos را در سلولهای آلوئول نوع II کشت داده شده تنظیم میکند ، که این امر در تقویت سنتز فسفولیپیدهای سورفکتانت ریوی نقش مهمی دارد .


منبع:

https://health.economictimes.indiatimes.com/news/pharma/new-drug-rlf-100-shows-dramatic-recovery-in-covid-19-patients-suffering-respiratory-failure/77390990تاریخ انتشار: 13:0:18 1399/05/31
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه