چگونه کرونا را از سرماخوردگی و آنفلوانزا تشخیص دهیم؟

آبریزش بینی و گلودرد، علائم معمول و رایج عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است. پس اگر به صورت مداوم عطسه می‌کنید یا آبریزش بینی دارید احتمالا بیماری شما سرماخوردگی یا یک آنفلوانزای معمولی است.

 

تمام کشور‌های جهان این روز‌ها درگیر همه گیری کرونا هستند. رفتار‌های متفاوت این ویروس، دوره نهفتگی و سرعت انتقال آن باعث شده تا آمار افراد درگیر با این بیماری در بسیاری از کشور‌ها هر روز بیشتر شود.

به گزارش ایسنا، با شروع فصل سرما سوالی که ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده، این است: «چگونه می‌توانیم کرونا را از سرماخوردگی ساده و آنفلوانزا تشخیص دهیم؟»


گستردگی ویروس کرونا در جهان

تاکنون بیش از ۳۸ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان بیش از یک میلیون نفر جانشان را از دست داده اند. این آمار در ایران نیز بیش از ۵۰۰ هزار مبتلا در مقابل ۲۹ هزار کشته گزارش شده است.

تمام کشور‌های جهان از آغاز همه گیری تدابیر مختلفی اتخاذ کردند تا بتوانند شدت این بیماری را کنترل کنند. قرنطینه، فاصله اجتماعی، تاکید بر استفاده از ماسک و... همگی جزو قوانینی بود که کشور‌ها به فراخور وضعیت خود در طول بحران کرونا وضع کردند.


علائم ویروس کرونا

ویروس کرونا علائم بسیار متفاوتی دارد. از سرفه خشک و تب و سردرد گرفته تا بدن درد و اسهال و بثورات پوستی، همگی می‌توانند علائم این بیماری باشند.

علائم کرونا معمولا ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می‌شوند. مهم‌ترین علائم این بیماری که در صورت ابتلا به هر کدام از آن‌ها باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کنید، شامل موارد زیر است: مشکل در تنفس، احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه، ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن و صورت یا لب‌های کبود.


تفاوت کرونا با آنفلوانزا و سرماخوردگی‌

علائم معمول ویروس کرونا شامل:. تب. سرفه‌های خشک. نفس تنگی. درد عضله. بی حالی. خلط سینه، سردرد، سرفه‌های خونی و اسهال (این نشانه‌ها به ندرت مشاهده می‌شوند)

علائم غیرمعمول در ویروس کرونا شامل:. آبریزش بینی. گلودرد

آبریزش بینی و گلودرد، علائم معمول و رایج عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است. پس اگر به صورت مداوم عطسه می‌کنید یا آبریزش بینی دارید احتمالا بیماری شما سرماخوردگی یا یک آنفلوانزای معمولی است.

چون ویروس کرونا بیش از همه مجاری تنفسی تحتانی را درگیر می‌کند، مبتلایان به این ویروس، اکثرا سرفه‌های خشک می‌کنند، تنگی نفس دارند یا عفونت ریه پیدا می‌کنند، اما گلودرد ندارند.

در سرماخوردگی معمولی، معمولا ابتدا خارش در گلو، بعد از آن آبریزش بینی و بعد سرفه شروع می‌شود.

آنفلوانزای جدی، اما علائم متفاوتی دارد. سردرد، بدن‌درد، سرفه خشک و گرفتگی صدا، گلودرد و تب که ممکن است حتی تا ۴۱ درجه هم برسد. احساس خستگی و بی اشتهایی از دیگر علائم آنفلوانزا هستند.

متاسفانه تشخیص کرونا از سرماخوردگی ساده یا آنفلوانزا بسیار دشوار است. به همین دلیل بسیاری از متخصصان، تنها راه تشخیص این بیماری را از طریق سی تی اسکن ریه یا تست PCR ممکن می‌دانند


 منبع: ایسنا

تاریخ انتشار: 7:17:16 1399/07/29
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
رونمایی از کیت تشخیص سریع آنتی ژن کووید-۱۹ با دقت ۸۵ درصدی کرونا چگونه از طریق چشم منتقل می‌شود؟ آخرین اخبار واکسن ایرانی کرونا از زبان وزیر بهداشت/ آغاز آزمایش انسانی از هفته آینده واکسن کمپانی Moderna علیه کووید ۱۹ چگونه است؟ 23 آبانماه (14 نوامبر)؛ روز جهانی دیابت مردانی: همه در معرض ابتلا به کرونا هستیم‌ آگهی دعوت به همکاری با آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابل تخریب شدید بافت ریه، دلیل اصلی کرونای بلند مدت سازمان جهانی بهداشت: واکسن جدید وضعیت همه‌گیری کرونا را تغییر می‌دهد ویتامین‌هایی که ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد با استرس کرونا چه کنیم؟ مهمانی‌های خانوادگی، بازارچه‌های محلی و مراکز خدماتی بیشترین مکان های ابتلا به کرونا در بابل ویروس کرونا برای کدام گروه از افراد خطرناک تر است؟ رئیس انجمن سکته مغزی ایران: کرونا سکته مغزی را افزایش می‌دهد تازه‌ترین یافته‌های پزشکی محققان؛ ۸۰% مبتلایان به کرونا کمبود ویتامین دی دارند
رفتن به بالای صفحه