با استرس کرونا چه کنیم؟

ایرنا- با افزایش شمار تلفات کرونا در کشور، نگرانی از ابتلا به این ویروس نیز تشدید شده و استرس و هراس حاصل از این موضوع در جامعه عیان‌تر شده است.


به گفته کادر بهداشت و درمان و مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا،‌ موج سوم کرونا در حالی با شروع فصل پاییز حضور خود را در سطح جامعه هویدا کرده که بسیاری از مردم با گذشت هشت ماه از شیوع این ویروس همچنان خطر بالقوه آن را جدی نگرفته و با توجه به تاکیدات مکرر، همچنان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند.

تا کنون حدود ۳۴ هزار نفر از هموطنان جان خود را بر اثر ویروس کرونا از دست داده اند و از طرفی علاوه بر خطرات جسمی که بیماری کرونا برای مبتلایان به وجود آورده،‌ طبق اعلام سازمان نظام روانشناسی و مشاوره خطر اختلالات روانی از جمله استرس و اضطراب ابتلا به بیماری و همچنین افراد دارای بیماری زمینه ای در کنار فردی که دوران قرنطینه ابتلا به کرونا را سپری می کنند، مضاف بر آن فشارهای روحی و روانی اعضای خانواده و اطرافیان فرد بیمار را نباید از نظرها دور داشت.

با توجه به اینکه اکثریت مردم حضور کرونا را در سطح جامعه پذیرفته و سبک زندگی خود را با این ویروس تغییر داده اند، ‌هستند افرادی که همچنان در مواجهه با آن دچار اختلالات روانی شده و از این رو برای کاهش ترس و وحشت و پیشگیری از ابتلا به کرونا و همچنین مدیریت استرس نیاز است که در شرایط کرونایی هر یک از افراد جامعه به اشکال متفاوتی به استرس و حوادث‌ ناگوار واکنش نشان ‌دهند.
متخصص روان درمانگر و روانشناس بالینی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در شرایط بحرانی به ویژه شیوع ویروس کرونا، ‌حتما پس از آگاهی مردم به نشانه‌های جسمی‌ و ذهنی اضطراب، اولین قدم مدیریت اشاعه کرونا یا هر نوع دیگری از بیماری است.

مهدی قاسمی اظهار داشت: در شرایط بحرانی افراد واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می دهند که از آن جمله می توان به اضطراب، استرس، اشتغال ذهنی مکرر با اتفاق، سردرگمی‌ و دوگانگی یا احساس کرختی اشاره کرد.

وی افزود: کرونا طی مدتی که از حضور آن در سطح جامعه می گذرد به گفته کادر پزشکی و متخصصان بیماری های ویروسی تاکنون به اشکال مختلف خودنمایی کرده که از این رو اختلالات روحی و روانی برای افراد از جمله تحریک‌پذیری یا وسواس، عصبانیت و از کوره در رفتن، بی‌خوابی و کابوس، ترس، خستگی، سردرد، عدم تمرکز، اسپاسم عضلانی، تپش قلب، حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی از طریق علایم اضطراب را به همراه داشته است.

این روان درمانگر تصریح کرد: مردم در شرایط پراسترس و بحرانی که در بیشتر مواقع غیرمنتظره است باید تلاش کنند تا حد امکان به خود یا دیگران برچسب ضعیف، ترسو یا غیرطبیعی بودن نزنند و در عین حال از موقعیت هایی که استرس را زیاد می کند دوری کنند

وی گفت: در مواقع بحرانی برای کنترل اضطراب و استرس نیاز است که یک فرایند جامع برای مقابله با این اختلالات بخصوص برای مدیریت افراد حادثه دیده و پرسنل سرویس های امدادی و درمانی تعریف شود و تا حد امکان، آموزش برخورد با استرس پیش از وقوع حادثه، حمایت در صحنه حادثه، خدمات حمایت در فجایع، سرویس های پیگیری، حمایت از خانواده، برنامه های بیرون از اجتماع و برنامه های مفرح و سالم جهت مدیریت استرس در بحران در نظر گرفت.

قاسمی با بیان اینکه در مواقع بحرانی از وجود کودکان و سالخوردگان نباید غافل شد و در حضور آنان اخبار ناگوار مطرح نشود،‌ اظهار داشت: در مواقعی که وضعیت بحرانی است خانواده ها باید تلاش کنند از مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنند، مواد مخدر یا الکل برای سرکوب یا کاهش فشارهای روانی مصرف نکنند، برای کاهش اضطراب و استرس نفس عمیق بکشند و در صورت عدم تحرک کافی برای کارهای روزانه به پزشک یا روانپزشک مراجعه شود.

منبع: ایرنا

 

 تاریخ انتشار: 9:53:10 1399/08/13
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
پیوستن آزمايشگاه پاتوبیولوژی و ژنتيک رازی بابل به شبکه کشوری تشخیص ژنتیکی بیماری تالاسمی امکان شیوع کرونای شدید در اسفند کارآزمایی بالینی کوو ایران برکت؛ نخستین واکسن ایرانی کرونا رونمایی از کیت تشخیص سریع آنتی ژن کووید-۱۹ با دقت ۸۵ درصدی کرونا چگونه از طریق چشم منتقل می‌شود؟ آخرین اخبار واکسن ایرانی کرونا از زبان وزیر بهداشت/ آغاز آزمایش انسانی از هفته آینده واکسن کمپانی Moderna علیه کووید ۱۹ چگونه است؟ 23 آبانماه (14 نوامبر)؛ روز جهانی دیابت مردانی: همه در معرض ابتلا به کرونا هستیم‌ آگهی دعوت به همکاری با آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی بابل تخریب شدید بافت ریه، دلیل اصلی کرونای بلند مدت سازمان جهانی بهداشت: واکسن جدید وضعیت همه‌گیری کرونا را تغییر می‌دهد ویتامین‌هایی که ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد مهمانی‌های خانوادگی، بازارچه‌های محلی و مراکز خدماتی بیشترین مکان های ابتلا به کرونا در بابل ویروس کرونا برای کدام گروه از افراد خطرناک تر است؟
رفتن به بالای صفحه